Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) festivālā “LNSO vasarnīca”, kas jau otro gadu notika Latgales vēstniecībā GORS, izskanēja plaša akadēmiskās un neakadēmiskās mūzikas programma. Pirmo reizi festivāla ietvaros tika rīkotas starptautiskas jauno komponistu meistarklases, kuru rezultātu 23.augustā varēja baudīt festivāla atklāšanas koncertā “Jānis Ivanovs un jaunie”. Pirmo reizi festivālam bija ciešāka sadarbība ar J.Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolu. Vēl pirms festivāla LNSO direktore Indra Lūkina uzsvēra, ka orķestris nestrādā tikai šim brīdim vien, piesaistīt jaunos mūziķus gan kā dalībniekus, gan kā klausītājus ir viens no orķestra galvenajiem uzdevumiem, kas papildina un padara jēgpilnāku tā viesošanos Rēzeknē.

Jauno komponistu meistarklases sākās jau 19.augusta vakarā. To dalībnieki, seši jaunie komponisti no Latvijas, Polijas, Izraēlas un Ukrainas/Kubas triju komponistu – mentoru (Andris Dzenītis, Marko Stroppa un Anders Nordentofs) vadībā iestudēja sešus Ziemeļlatgales folklorā balstītus jaundarbus. To iestudēšanā un atskaņojumā piedalījās LNSO meistarkursu ansamblis, kura sastāvā spēlēja arī JIRMV absolventi – Lolita Svilāne (flauta), Zane Dziesma (alts), Mārcis Lipskis (kontrabass), Jurģis Lipskis (sitaminstrumenti). Programmas mākslinieciskais vadītājs Jānis Stafeckis atzina, ka tik laikmetīgas programmas iestudēšana bija izaicinājums un liels pārbaudījums ne vien mūziķiem, bet arī viņam pašam.

23.augustā, festivāla Atklāšanas koncertā piedalījās arī Jāņa Stafecka vadītais Rēzeknes kamerorķestris, kura kodolu veido JIRMV audzēkņi, absolventi un pedagogi. Orķestra izpildījumā skanēja Jāņa Ivanova Poema luttuoso (Sāpju poēma) un mūsu novadnieka Pētera Butāna Vox humana balsij, stīgām un klavierēm. Butāna darbā solistes lomā, dziedot latgaliešu sīna bolsi, iejutās JIRMV audzēkne Liene Skrebinska. Pēc koncerta diriģents Jānis Stafeckis pateicās visiem mūziķiem, kas ieguldīja savu laiku un zināšanas, atzīstot, ka orķestra varēšana, saliedētība un skaņas kvalitāte ar katru jaunu koncertprogrammu arvien aug, izsakot cerību, ka iesāktais darbs tiks turpināts.

Festivāla LNSO Vasarnīca Atklāšanas koncerta kamerorķestra sastāva muzicēja JIRMV audzēkņi Ērika Lisova, Gļebs Vitkalovs, Einhards-Aleksandrs Čačka, Alīna Eglīte, Alīna Mačņeva, Romāns Kozlovs, kā arī absolventi un pedagogi – Zane Baltābola, Diāna Orlova, Kristīna Zeltkalne-Voika, Gaļina Kolotuhina, Elita Gorbunova, Zane Dziesma, Olga Gaile, Jūlija Mačņeva, Mārcis Lipskis un Anastasija Raspopova.

Foto: A.Pozarskis