{itpsharepoint}

Tuvojas noslēgumam Jāņa Ivanova Mūzikas dienas Rēzeknē.

Jau notikušajos trijos festivāla koncertos  izskanēja dažādu komponistu un stilu mūzika  –  mūsdienu latviešu komponistu darbi neierastākam instrumentālam sastāvam (kameransambļa “Altera Veritas”  koncertlekcija 11.oktobrī), Jāņa Ivanova laikabiedru – Dmitrija Šostakoviča un Sergeja Prokofjeva kamermūzika  (21.oktobrī), 25.oktobrī Jāņa Ivanova un citu latviešu komponistu darbus atskaņos Rēzeknes mūzikas vidusskolas audzēkņi.

Jāņa Ivanova Mūzikas dienu Noslēguma koncerts notiks 28.oktobrī plkst.18.00 J.Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolā.Tajā, kā apliecinājums komponista spilgtajam simfoniķa talantam, tradicionāli skanēs simfoniskā mūzika.Koncerta galvenais dalībnieks – J.Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas simfoniskais orķestris, kurš jau vairākas nedēļas diriģenta Sergeja Sergejeva un viesdiriģenta Normunda Vaiča vadībā  gatavo nopietnu un daudzveidīgu simfoniskās mūzikas programmu.
Koncerta pirmajā daļā skanēs izcilā Vīnes klasicisma pārstāvja un deviņu simfoniju autora  Ludviga van Bēthovena 3.simfonija (1802.g.). Bēthovena daiļrades pētnieks Romēns Rolāns par šo darbu rakstīja:” Simfonija ir brīnums pat salīdzinot ar citiem Bēthovena sacerējumiem. Lai arī savā turpmākajā daiļradē Bēthovens turpina virzīties arvien tālāk, ar šo simfoniju tiek sperts  vislielākais solis. Simfonijas uzrakstīšana ir viens no lielākajiem notikumiem mūzikas vēsturē. Tā iesāk jaunu laikmetu.”

 

Koncerta otrajā daļā dzirdēsim Jāņa Ivanova simfonisko tēlojumu “ Varavīksne” (1939.g.), kas tapis komponista jaunības, personības veidošanās gados. Līdzīgi citiem trīsdesmito gadu latviešu jaunajiem skaņražiem, arī Ivanova tā laika sacerējumos jūtama vācu vēlīnā romantisma, krievu simfonisma un franču impresionisma ietekmes. Liriski  žanriskais tēlojums “ Varavīksne” ir niansēts un impresionisma krāsu piesātināts darbs.

Koncerta noslēgumā izskanēs pasaulē pazīstamākā latviešu komponista Pētera Vaska orķestra opuss “ Viatore” (Ceļinieks), kas tapis  2001.gadā kā Roterdamas pilsētas pasūtījums. Pats komponists atzīst, ka “Viatore” ir veltījums Arvo Pertam – “manai vadzvaigznei nu jau kuro gadu desmitu.”
Arī šajā darbā, līdzīgi kā visā daiļradē kopumā P.Vasks tiecas runāt par globālām un pārlaicīgām problēmām – dzīvība un nāve, naids un piedošana, harmonija un disonējošs haoss ir tēmas, kas dažādos skaņu veidolos pārstāvētas ikvienā komponista izvērstas formas sacerējumā. “Viatore” tiek apliecināta vēlme pēc harmoniskas pasaules izjūtas, meklējot risinājumu iekšējas dinamikas un emocionālas spriedzes pilnās meditācijās.
Simfoniskās mūzikas koncerta viesdiriģentam Normundam Vaicim ir vērā ņemama pieredze sadarbojies ar dažādiem Latvijas orķestriem – Latvijas Filharmonijas kamerorķestri, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Latvijas Nacionālās operas orķestri u.c. Šis ir pirmais, bet, cerams, ne pēdējais Normunda Vaiča un Rēzeknes mūzikas vidusskolas simfoniskā orķestra sadarbības projekts.

Simfoniskās mūzikas koncerts Rēzeknē vienmēr ir Notikums, jo īpaši tad, ja programmas iestudēšanā tiek iesaistīti pašmāju mūziķi. Tas ir arī dārgs un kompilcēts projekts, kas prasa ievērojamu laiku un līdzekļus. Jāņa Ivanova Mūzikas dienu rīkošanā finansiāls atbalsts tika saņemts no Valsts Kultūrkapitāla fonda, Valsts Kultūrkapitāla fonda Latgales programmas, Rēzeknes pilsētas domes un Rēzeknes pilsētas domes Kultūras pārvaldes.
Jāņa Ivanova Mūzikas dienu rīkotāji – biedrība “ ESTO”  un J.Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskola izsaka pateicību viesiem šī projekta atbalstītājiem, klausītājiem un dalībniekiem, aicinot visus uz tikšanos piektdien, 28.oktobrī plkst.18.00 Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolā.

Ieeja koncertā – bez maksas.

{gallery}afisa_2011{/gallery}

Jāņa Ivanova Mūzikas dienu projekta vadītāja Ilona Rupaine