{itpsharepoint}

Šī gada 15.decembrī pulksten 17.00 Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolā pirmais tradicionālās mūzikas izglītības programmas audzēkņu koncerts. Programmā pirmie audzēkņi ir uzņemti šī gada septembrī. Koncertā dzirdēsim tautas mūziku skolas audzēkņu Ilzes Jurjānes, Diānas Loginas, Daces Ušupnieces un Aleksandra Maļķeviča izpildījumā. Mūzikas pedagogi – Aiga Sprindža un Kristīne Ādmine.

Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskola Latvijā pirmā profesionālā līmenī ievieš izglītības programmu ar iegūstamo kvalifikāciju „Tradicionālās mūzikas speciālists, ansambļa vadītājs”. Šogad ir paredzēta šīs programmas akreditācija. Izglītības programmas izstrādi atbalsta Kultūrkapitāla fonds. Projekta ietvaros tiek veiksmīgi un produktīvi apzināti, apkopoti un izveidoti dažādu tradicionālās mūzikas audio, video un nošu materiāli par Latvijas un Baltijas, kā arī pasaules tautu tradicionālo mūziku. Jau notiek prezentācijas braucieni uz mūzikas skolām un Tradicionālās mūzikas darbnīcām. Profesionālo mācību priekšmeti balstās uz praktiskām nodarbībām, tāpēc Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolā ar Latvijas Kultūrkapitāla fonda atbalstu ir iegādāti vairāki tradicionālās mūzikas instrumenti – Latgales kokle, cimbala, ermoņikas, stabules. Izglītības programmas ietvaros tiek apgūts un iepazīts tradicionālās mūzikas repertuārs, kā arī dažādi individuālie spēles stili.

Profesionālās vidējās izglītības programmas Mūziķis, tradicionālās mūzikas speciālists izveides pasākums aptver ilgtermiņa darbu no 2013. gada līdz 2015. gadam. Programmas izstrādē Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolā darbojas Liene Brence un Aiga Sprindža, Kristīne Ādmine.

Liene Brence ir absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas etnomuzikoloģijas klasi. Šobrīd studē JVLMA akadēmiskās maģistra studiju programmas Mūzika etnomuzikoloģijas apakšnozarē. ERASMUS apmaiņas programmas ietvaros Sibēliusa akadēmijā (Helsinki, Somija, 2012) ir papildinājusi zināšanas tautas mūzikas studiju programmā. Maģistra darbā veic pētījumu par vijoli latviešu tradicionālajā mūzikā. 2011./2012. akadēmiskajā gadā uzsākusi darbu JVLMA etnomuzikoloģijas bakalaura studiju apakšprogrammā, kur vada ansambļa un tradicionālo instrumentu spēles kursus. Kā mūziķe piedalījusies vairākos tradicionālās mūzikas projektos un meistarklasēs Latvijā un ārzemēs, kā nodarbību vadītāja bijusi dažādos tradicionālās mūzikas kursos un meistardarbnīcās, regulāri veic lauka pētījumus, dokumentējot tradicionālo instrumentālo mūziku dažādos Latvijas novados.

Aiga Sprindža ir beigusi Jāzepa Vītola Latvija Mūzikas akadēmijas bakalauru studiju programmā Etnomuzikoloģija. Bijusi daudzu folkloras festivālu un nometņu dalībniece. Vairākkārt dažādos tradicionālās mūzikas popularizēšanas projektos un jauniešu „Etno dienu” ietvaros vadījusi meistarklases un lekcijas par latviešu tradicionālās cimbalas spēles tradīcijām. Veikusi lauka pētījumus Latgalē, dokumentējot mūzikas tradīcijas Viļānos, Ludzā, Dagdā, Krāslavas rajonā, Baltkrievijas, Lietuvas pierobežu zonās, Vabolē, Vydsmuižā, Strupļos u.c. Šobrīd veic paplašinātu pētījumu par tradicionālo mūziku un tās kontekstiem Vydsmuižā. Žurnālā „Mūzikas saule” ir atrodamas viņas publikācijas par Latviešu tradicionālās cimbalas attīstību Latvijā un pasaulē. Piedalījusies pasaules tautu mūzikas meistarklasēs Latvijā, Baltkrievijā un Ungārijā, gūstot ieskatu somu, ukraiņu, afrikāņu, ebreju, japāņu, lietuviešu, pigmeju, zviedru, norvēģu, ungāru, argentīniešu un serbu mūzikas tradīcijās. Apmaiņas studiju ietvaros gadu studējusi Ferenca Lista Mūzikas akadēmijā (Budapešta, Ungārija), padziļināti studējot cimbalas spēli un tradicionālo dziedāšanu.

Kristīne Ādmine ir etnomuzikoloģe, kura spēlē etnogrāfisko kokli un dūdas, interesējas par dažādu tautu tradicionālajam vokālajām tehnikām. Mūzikas zināšanas ieguvusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā un papildinājusi tās Karlstadas Universitātes, Ingesund mākslas un pedagoģijas fakultātē Folkmūzikas nodaļā pie kolorīta ģitāras virtuoza Mattias Perez, aizgūstot dažādas spēles tehnikas no citiem stīgu instrumentiem. Kristīne apgūst zviedru dūdu spēli pie pasniedzēja Per Kunze,  aktīvi piedalās dažādos festivālos, gan te pat Latvijā, gan ārvalstīs. Viens no lielākajiem folkmūzikas festivāliem Eiropā ir bijis 6. FolBALTICA festivāls Flensburgā 2010. gadā, Latvijā piedalījusies etnomuzikoloģijas konferences Nordtrad organizēšanā. Viens no pēdējiem lielajiem mūzikas notikumiem  Kristīnes dzīvē  ir koncertizrāde – dejas lieluzvedums „No zobena saule lēca”, kurā  Kristīne piedalījās kā mūziķis solists.

 

Informāciju sagatavoja: Ināra Groce.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.