Ventspils ērģeles ir Baltijas mērogā unikāls, izcils instruments, kas burtiski uzliek pienākumu to popularizēt un lietot vislabākajā veidā. Ventspils Mūzikas vidusskola pulcēs ērģelniekus, ērģēļspēles pedagogus un studentus no visas Latvijas.

Festivāla programmā: prominentās ērģelnieces, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesores Vitas Kalnciemas vadītās meistarklases un vairāki koncerti: Larisas Bulavas koncerts (21. aprīlī Ventspils koncertzālē “Latvija”), ērģelnieces Kristīnes Adamaites un čellista Ērika Kiršfelda koncerts (22. aprīlī Ventspils koncertzālē “Latvija”) un meistarklašu dalībnieku koncerti.

Festivāla “Ventspils Ērģeļu dienas” centrālā ass ir intensīvas meistarklašu nodarbības ērģeļspēles audzēkņiem no visas Latvijas.

No 21. līdz 23. aprīlim Ventspilī nu jau otro reizi notika festivāls “Ventspils ērģeļu dienas 2022”, kurā mūsu skolu pārstāvēja 1. kursa audzēknis Kaspars Bačkurs (skolotāja Laura Ivanova). Festivāla ietvaros vienam dalībniekam no katras skolas bija iespēja piedalīties meistarklasēs izcilās ērģelnieces un ilggadējās Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas ērģeļu klases profesores  Larisas Bulavas vadībā, kā arī uzstāties festivāla noslēguma koncertā koncertzālē “Latvija” pie 2019.  uzbūvētajām “Johannes Klais Orgelbau”  stabuļu ērģelēm. Šo trīs dienu laikā festivāla dalībniekiem bija iespēja apmeklēt arī vairākus ērģeļmūzikas koncertus, kā arī iepazīties ar Jāņa Kalniņa būvētajām ērģelēm Livonijas ordeņa pils kapelā.

Kaspars atzīst, ka “Tas vienmēr ir izaicinājums stāties plašākas publikas un tik liela instrumenta priekšā. Man kā jaunajam ērģelniekam pasākums bija ļoti noderīgs un iedvesmojošs. Noteikti esmu gandarīts un pateicīgs par paveikto!”.

Dalība festivālā “Ventspils ērģeļu dienas 2022” ir iespēja skolēnam satikt meistaru, mācīties, iedvesmoties un bagātināt sevi. Liela pievienotā vērtība ir arī iespēja darbojoties pie vienām no Latvijas izcilākajām ērģelēm.

Par Ventspils koncertzāles “Latvija” ērģelēm:

“Vācijas ērģeļbūves uzņēmums (Johannes Klais Orgelbau GmbH & Co) kopā ar konsultanti – latviešu ērģelnieci Ivetu Apkalnu, Ventspils Mūzikas vidusskolas ēkai ir izstrādājis ērģeļu projektu – arhitektonisko risinājumu un ērģeļu muzikālo koncepciju ar atbilstošiem tehniskiem risinājumiem. Autori ir izvairījušies no tradicionāla ērģeļu vizuālā tēla, priekšplānā novietojot metāla caurules, starp kurām pamanāmas ērģeļu stabules. Stacionāri izbūvētas ērģeles izvietotas visos trīs Ventspils Mūzikas vidusskolas ēkas stāvos. To dizains sasaucas ar netālu no Mūzikas vidusskolas ēkai atrodošās grandiozās strūklakas vaibstiem un atgādinās, ka Ventspils ir pilsēta pie jūras.  

Ērģelēm ir četri manuāļi un pedālis. Divos manuāļos tradicionālā veidā izvietoti neatkarīgi reģistri, savukārt otra manuāļu pāra un pedāļa skaņu krāsas veido kopīgi izmantotie reģistri. Instruments sastāv no 38 neatkarīgiem reģistriem, 23 oktāvu paplašinājumiem, 18 aizgūtiem un 14 dublētiem reģistriem, kas krietni paplašina pieejamo tembru klāstu, tādējādi vairojot instrumenta iespējas.

Instruments Ventspilī ir vienīgās ērģeles Baltijas valstīs ar diviem spēles galdiem (viens iebūvēts ērģelēs ar mehānisko traktūru tradicionālajiem manuāļiem, otrs – pārvietojams uz skatuves) un mūsdienīgu kombinēšanas sistēmu, kas sniedz ērģelniekiem pilnu pārvaldību pār instrumentu. Jaunais instruments nodrošina lieliskas mācību iespējas, kā arī lielu potenciālu ērģeļspēles attīstībai Latvijā.

Profesors Tālivaldis Deksnis laikrakstā “Latvijas Avīze” 2017. gada 02. februārī rakstīja: “Domāju, ka mūziķi, diriģenti un ērģelnieki varēs tikai apskaust ventspilniekus par šo koncertzāli ar īstām, “dzīvām” stabuļu ērģelēm. Ventspilnieki ir pirmie, kuri pēc 80 gadu pārtraukuma ir gatavi Latvijā uzbūvēt pietiekami nozīmīgas ērģeles.”

Foto: Gatis Ošenieks

         Laura Ivanova