Pirms jaunā mācību gada sākuma, kā ierasts, augusta un līdz ar to arī vasaras izskaņā, Lūznavas muižā nu jau ceturto reizi noslēdzies Baltijas džeza festivāls “Škiuņa džezs”. Džeza mūzika Lūznavas muižu un apkārtni šogad piepildīja no 24. līdz 27. augustam. Līdzās ierastajai un bagātīgajai džeza koncertu programmai, kurā piedalījās Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un ASV mūziķi, kā allaž nozīmīga “Škiuņa džezs” daļa bija arī meistarklases, kurās savu pieredzi papildināja ap 40 topošie un esošie džeza entuziasti. Tajā skaitā arī Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas absolventi, esošie audzēkņi un pedagogi, kuriem dalība festivālā ir unikāla iespēja smelties zināšanas, gūt pieredzi un muzicēt kopā uz vienas skatuves ar Baltijā un pasaulē plaši zināmiem džeza mūziķiem.

            Šogad festivāls “Škiuņa džezs” 24. augustā iesākās ar flautistes Ilonas Kudiņas muzikālo projektu “Baltic Transit”, bet festivāla turpinājumā sekoja Latvijas, Lietuvas un Igaunijas džeza mūzikas apvienību uzstāšanās. Festivālā koncertēja tādas muzikālās apvienības kā “Mirage Jazz Orchestra” (dibināts 2004. gadā un apvienības vadītājs ir trombonists Lauris Amantovs. Orķestra mūziķi ir starp tiem Latvijas džeza mūziķiem, kas pārstāv un sevī iemieso saikni ar leģendāro latviešu džezmeņu paaudzi. Orķestris ir šo leģendu darba turpinātāji – gan spēles manieres, mūzikas koncepta un arī džeza izpratnes ziņā. “Mirage Jazz Orchestra” repertuārā ir visdažādāko stilu mūzika – sākot no džeza klasikas līdz pat pazīstamām popmūzikas melodijām.), “Broken Glass 4tet”, “Atis Andersons Organ Trio” (Priekšplānā ir pasaulslavenās Hammond ērģeles, kuras trio skanējumam piešķir unikālu krāsu. Pianista, ērģelnieka un komponista Ata Andersona vadītais projekts apvieno līdzīgi domājošus mūziķus. Repertuārs sastāv no mākslinieka oriģinālmūzikas, kura ir sarakstīta džezroka, funk un groove žanros, ļaujot izpausties ērģeļu harizmai un enerģijai. Kompozīcijas apvieno izteiktus rock un funk mūzikas ritmus, kopā ar izsmalcinātiem džeza tradīcijas un fusion elementiem harmonijā un improvizācijās. Projekts atskaņo arī džeza standartus moderni tradicionālā manierē, kas izpaužas katra mākslinieka redzējumā un gaumes ietvaros. Šobrīd šis ir vienīgais klasiskais Hammond ērģeļu trio Baltijā.), “Linda Kanter & Taavo Remmel Band” (Igauņu džeza mūziķe, kuras darbības loks ir no vokālistes, bekvokālistes un koncertmeistares līdz dziesmu autorei, aranžētāja un pasniedzēja. 2017. gadā mūziķes kvartets izdevis debijas albumu, kā arī kvartets uzstājies džeza festivālos Igaunijā un Latvijā.), “Kestutis Vaiginis Quartet” (Spēlē oriģinālkompozīcijas, kas ir mūsdienu džeza un akadēmiskās mūzikas savienojums. Viņa mūzikā ir spēcīga latīņu, bībopa, afro mūzikas stilu ietekme. Saksofonists ir viens no talantīgākajiem un aktīvākajiem lietuviešu džeza mūziķiem, kurš piedalās arī dažādos cita žanra projektos.), bet tā noslēgumā, kā ierasts, izskanēja tradicionālā Rēzeknes bigbenda un solistu – “Škiuņa džezs” pasniedzēju – īpaši festivālam gatavotā koncertprogramma.

            Svarīgi atzīmēt, ka ideja par džeza festivālu Lūznavas muižā sākās 2018. gada septembrī, kad Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolā tika izveidota Džeza mūzikas nodaļa. Šīs nodaļas vadību uzņēmās JIRMV absolvents, džeza mūziķis – kontrobasists, komponists un iedvesmotājs Toms Lipskis. Saviem kolēģiem un audzēkņiem Toms vienmēr ir bijis paraugs no kā iedvesmoties mīlestību pret to, ko darām, pozitīvismu, dzīvesprieku un apņēmību. JIRMV Džeza mūzikas nodaļai īpašs bijis 2022.gada audzēkņu izlaidums, jo tieši šogad skolu absolvēja paši pirmie jaunizveidotās nodaļas audzēkņi. Absolventu vidū bija tie audzēkņi, kurus Toms ar savu harizmu, mīlestību pret džezu un patiesumu, pulcēja pie sevis džeza mūzikas ansamblī. Viņam, sākot darbu Latgalē, darbojoties kopā ar nelielu pulciņu džeza mūzikas interesentu, radās doma par džeza festivāla veidošanu Lūznavā, tā uzņemoties arī topošā festivāla māksliniecisko vadību. 2018. gada vasaras noslēgumā Lūznavas “Kulturys škiunī” divās koncertprogrammās izskanēja džeza festivāla ieskaņu koncerts, iezīmējot festivāla laiku un vietu. Godinot Toma iesākto darbu un veltot festivālu viņa piemiņai, ar devīzi “Turpinājums!” 2019. gada augustā Lūznavas muižā notika pirmais Baltijas džeza festivāls “Škiuņa džezs”. Festivāla idejas un aizsākumu degsmi turpina un jau ceturto reizi kopā ar Lūznavas muižas komandu uztur festivāla mākslinieciskais vadītājs, trombonists, aktīvs un pieredzējis džeza mūziķis Lauris Amantovs. “Škiuņa džezs” arī šogad bija turpinājums iesāktajām idejām, turpinājums džeza mūzikai Latgalē, turpinājums pieredzējušo džeza mūziķu zināšanu nodošanai jaunajiem mūziķiem. Starpcitu, festivāla meistarklašu ansambļu koncertā bija redzami un dzirdami visi šī gada Džeza nodaļas absolventi. Katrs JIRMV audzēknis, kuru Toms iepazīstināja un ieveda džeza mūzikas pasaulē, katru gadu bez izņēmumiem piedalās šajā festivālā: gūst pieredzi un zināšanas, attīstās profesionāli, veido jaunus kontaktus un stiprina draudzības. Lepojamies, ka mūsu skolas Džeza nodaļas absolventi un jaunie audzēkņi aktīvi piedalījušies “Šķiuņa džezs” pasākumos! Šogad festivāla meistarklases vadīja Linda Kantere (vokāls, ansamblis, improvizācija/Igaunija), Artūrs Kutepovs (ģitāra, ansamblis, improvizācija/Latvija), Viktors Ritovs (taustiņinstrumenti, ansamblis, imrpovizācija/Latvija), Artis Orubs (sitamie instrumenti, ansamblis, improvizācija/Latvija), Tāvo Remmels (kontrabass, basģitāra, ansamblis, improvizācija/Igaunija), Kēstutis Vaiginis (pūšamie instrumenti, ansamblis, improvizācija/Lietuva) un Prans Kentra (ritmika, ansamblis, improvizācija/Lietuva), bet piedalījās ap 40 jauni un jau pieredzējuši mūziķi no visām Baltijas valstīm.

            Esam pateicīgi par festivāla ideju, pārdomāto un rūpīgo organizāciju, vērtīgajām meistarklasēm un koncertu pieredzi! Lepojamies, ka Baltijas džeza mūzikas festivāls “Šķiuņa džezs” notiek Latgalē, lepojamies, ka pie mums JIRMV audzēkņiem ir iespēja apgūt un spēlēt džezu, priecājamies par jaunajiem un drosmīgajiem mūsu skolas audzēkņiem, kas šogad spēruši soli JIRMV Džeza mūzikas nodaļā!

            Festivālu “Škiuņa džezs” rīko Lūznavas muižas komanda un festivāla mākslinieciskais vadītājs Lauris Amantovs, festivāla norisi atbalsta Rēzeknes novada pašvaldība un Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programma, kuru administrē Latgales reģiona attīstības aģentūra un finansē AS “Latvijas valsts meži”. 

            Uz tikšanos festivālā nākamā gada augusta beigās, kad atkal un atkal varēsim baudīt džeza mūzikas skaņas, vienotību, vērtības, veiksmīgu turpinājumu iesāktajam!

            Foto redzami JIRMV absolventi: Jurģis Lipskis, Laima Tihovska, Imants Spīčs, pirmie JIRMV Džeza mūzikas nodaļas absolventi: Ralfs Arbidāns, Kristians Justs, Ieva Leiduma,   pašreizējie audzēkņi: Madara Arbidāne, Laura Svikša, Ieva Sutina, Haralds Bauga, Eduards Geikins-Tolstovs, Toms Kozlovs un JIRMV pedagogi: Mārcis Lipskis, Haralds Bauga, Andris Vīksna, Romāns Ivanovs, Gunārs Rupainis, Mārtiņš Dzindzuks. Novēlam katram no viņiem dzīvē satikt savu iedvesmotāju, kas mudinās darīt labus darbus un attīstīties, kā profesionāli, tā arī garīgi!