6.decembrī, JIRMV notika meistarklase, kuru vadīja Hāgas Karaliskās konservatorijas džeza kvintets. Kvinteta sastāvā ir divi mūziķi no Latvijas – džeza trompetists Kristians Kalva un bundzinieks Dāvids Eglītis, viens mūziķis no Indijas – džeza kontrabasists Arjun Ramdas, divi grupas dalībnieki pārstāv Itāliju – ģitārists Emiliano Roca un saksofonists Pietro Mirabassi. Kopumā – Hāgas Karaliskās konservatorijas studenti, aktīvi mūziķi, projektu dalībnieki un iedvesmas pilni cilvēki, kuri ar savu pieredzi un iedrošinājumu spēja iedvesmot ne vienu vien meistarklases dalībnieku. Jaunie mūziķi iepazīstināja katrs ar sevi, iemesliem, kāpēc izvēle krita par labu studijām Nīderlandē, dalījās atziņās, kas gūtas dažādās pieredzes rezultātā, iedvesmoja nebaidīties doties ārpus ierastā un ērtā, mudināja klausīties mūziku un muzicēt pašiem! Pēc iepazīšanās daļas, sekoja kvinteta muzikālais priekšnesums, kura laikā katrs sevi parādīja. Meistarklases otrā daļa tika veltīta praktiskam darbam grupās, attiecīgi katram instrumentam sava grupa un grupas dalībnieki, kā arī sarunām ar nu jau pavisam konkrētākām tēmām, dalīšanos pieredzē, jaunas informācijas apguvē un fiksēšanā turpmākajam darbam un personīgajai profesionālajai izaugsmei.

Šie pieci jaunieši ir atvērti, brīvi un gaiši cilvēki, kuri mīl mūziku, mīl apkārtējo vidi un spēj novērtēt iespējas, ko dzīve, apkārtējie apstākļi un cilvēki sniedz. Patiess prieks, ka mums bija iespēja iepazīt tik jaukus un muzikālus cilvēkus!

Paldies Valsts Kultūrkapitāla fondam par atbalstu un iespēju uzaicināt kvintetu pie mums uz JIRMV!

Kopumā meistarklasē piedalījās vairāk nekā 30 dalībnieki.

Info par kvinteta dalībniekiem:

Kristians Kalva ir viens no spilgtākajiem jaunās paaudzes džeza trompetistiem Latvijā. Studē Hāgas Karaliskajā konservatorijā pie Eiropas trompetistiem Rika Mola (Rik Mol) un Martijna de Lāta (Martijn de Laat), studējis Maltas Mūzikas koledžā un ir uzvarējis dažādos starptautiskos konkursos. Šogad viņš izturēja konkursu otro reizi un tika izvēlēts kā Jong Metropole Orkest dalībnieks turpmākajiem projektiem kā pirmās trompetes vietā, kā arī uzvarēja konkursā par UMO Big Band Freelancer pozīciju Somijā. Šobrīd viņš aktīvi spēlē koncerttūrē kopā ar holandiešu pop/džeza dīvu Trijntje Oosterhuis. Regulāri sadarbojas ar nozīmīgākajiem Latvijas orķestriem – Latvijas Radio bigbendu, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, kamerorķestri Sinfonietta Rīga, Latvijas Nacionālās operas un baleta orķestri, orķestris Rīga ir uzstājies arī ārzemju projektos – ASV, Beļģijā, Nīderlandē, Šveicē, Somijā, Vācijā, Spānijā u.c., kā arī spēlējis kopā ar slaveniem mūziķiem – Rendiju Brekeru, Šainu Stīlu, Mišelu Deividu, Johenu Neuferi, Kseniju Sidorovu, Denisu Matsujevu, Raimondu Paulu, Normundu Rutuli un grupu ‘Instrumenti’ u.c.

Pietro Mirabassi ir itāļu saksofonists, pēc daudzu gadu studijām privātskolās 2017. gadā iestājās Vičencas konservatorijā, kur mācījās pie Pietro Tonolo. 2020. gadā viņš ieguva bakalaura grādu, un tajā pašā gadā viņš pārceļas uz Nīderlandi, lai strādātu pie maģistra grāda džeza saksofona specialitātē Hāgas Karaliskajā konservatorijā John Ruocco un Chris Cheek. Papildus skolai Pjetro ir produktīva muzikālā karjera. 2019. gadā viņš ieguva pirmo balvu “Premio Delle Arti” un “Giovani musicisti” Trevīzo. 2020. gadā ha ieguva trešo vietu starptautiskajā solistu konkursā “Premio Massimo Urbani” 2022. gadā ieguva otro vietu starptautiskajā solistu konkursā “Premio Bettinardi” Viņš piedalījās šādos semināros: Arcevia Jazz Feast, Summer Jazz Workshop (Chioggia), Siena Jazz, Nuoro Jazz (kur viņš ieguva stipendiju kā viens no labākajiem studentiem). Piedalījies šādās meistarklasēs: Barry Harris, Peter Bernstein, Kenny Barron, Emanuele Cisi, Ben Wendel, Miguel Zenon, John Ellis, Alex Sipiagin, Dave Liebman, Jorge Rossy, Chris Cheek.

Emiliano Roca ir itāļu ģitārists, kurš dzīvo Hāgā, šobrīd studē Hāgas Karaliskajā konservatorijā. Viņa aizraušanās ar džezu jau kopš vidusskolas gadiem lika viņam mācīties džeza ģitāru Nīderlandē, kur bija iespēja mācīties no labākajiem skolotājiem un mūziķiem. Šobrīd viņš mācās džeza ģitāras spēli pie holandiešu džeza ģitārista Martijn van Ieterson un franču ģitāras virtuoza Antuāna Boijera. Viņam bija arī iespēja apmeklēt nodarbības pie saksofonista Chris Cheek, ģitārista Pedro Martins, vibrafonista Simon Moullier, bundzinieka Greg Hutchinson. Šobrīd viņš ir sava trio vadītājs ar Dāvidu Eglīti un Arjun Ramdas. Emiliano uzstājas dažādās vietās ar daudziem dažādiem projektiem un mūziķiem visā Nīderlandē un, protams, Itālijā. Kā arī šogad bija mācibu apmaiņā uz Ameriku, Losandželusu.

Arjun Ramdas ir džeza kontrabasists, dzimis un audzis Bangalorā, Indijā. Viņa aizraušanās ar mūziku sākās ļoti agrā vecumā, pēc tam, kad viņš tika pakļauts Carnatic mūzikas nodarbībām. Viņš daudzus gadus spēlēja elektrisko basu kopā ar pieredzējušiem un veterāniem mūziķiem no Indijas skatuves. Būdams pilnas slodzes basģitārists, viņa intereses galu galā radīja ceļu uz mūzikas džeza tradīciju. Mīlestība pret šo mūziku viņu noveda Hāgas Karaliskajā konservatorijā, Nīderlandē, kas deva viņam iespēju mācīties no dažiem no pazīstamākajiem Eiropas mūziķiem. Viņš studē džeza basģitāru pie Mr.Gulli Gdmndson, Tony Overwater un Mark Haanstra. Un pat iegūst iespēju studēt no Dario Deidda, Pedro Martins, Chris cheek, kuri viesojas Hāgas Karaliskās konservatorijas mācībspēkos. Studiju laikā viņam pat bija iespēja ierakstīt studijā kopā ar viesskolotājiem no ASV un dažiem mūsdienu pasaules labākajiem mūziķiem EEmmett Cohen, Kyles Poole, and Yasushi Nakamura, kas veido lielisko Emmeta Koena trio. Ardžuns daudz spēlē Den Hāgas mūzikas apritē un ir viens no visvairāk nolīgtajiem ritma sadaļas dalībniekiem. Pašlaik viņš spēlē ar daudzām grupām, piemēram, Emiliano Roca trio, Joao Barata trio, Untitled Quartet, Nikiforos Sextet, Pietro Mirabasi Nonet.

Dāvids Eglītis ir latviešu bundzinieks, kurš pēc Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolas absolvēšanas turpina studijas Nīderlandē prestižajā Hāgas Karaliskajā konservatorijā. Mīlestība pret džezu un mūziku viņu kopumā aizveda uz Nīderlandi, kur viņš bungu spēli apguva pie trim skolotājiem Stefana Krugera, Fēliksa Šlamana un Eiropā labi pazīstamā Ērika Inekes. Divu gadu studiju laikā viņam ir bijusi iespēja mācīties no labākajiem un apmeklēt meistarklases pie tādiem mūziķiem kā Gregory Hutchinson, Justin Brown, Ambrose Akinmusire, Gerald Clayton, Pedro Martins, Chris Fishman, Emmet Cohen, Simon Moullier, Chris Cheek. Dāvids piedalās daudzos projektos ar mūziķiem Nīderlandē un Latvijā. Viņam ir bijusi arī iespēja kāpt uz vienas skatuves un spēlēt kopā ar Chris Cheek un Simon Moullier.

Foto: Jānis Pāža