29. septembrī MIKC Latgales Mūzikas un mākslas vidusskola (LMMV) rīkoja pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kursus “Notācijas un improvizācijas treniņa interpretācijas jautājumi mūzikas teorijas metodikā”. Meistarklasēs piedalījās J. Ivanova Rēzeknes Mūzikas skolas (JIRMS) un reģiona mūzikas skolu pedagogi, kā arī JIRMS 1. un 2. kursa audzēkņi.

“Vai ir atšķirība starp troksni un mūziku?” lekcijas “Skanošie ķeburi” sākumā jautāja lektore Evija Skuķe, mudinot dalībniekus domāt plašāk par ierasto un zināmo mūziku. Pasniedzēja stāstīja par laikmetīgo un relatīvo notāciju, kompozīciju un improvizāciju. Evija Skuķe ir Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas pasniedzēja un komponiste, kuras daiļradē ir skaņdarbi visdažādākajiem kamermūzikas sastāviem, kormūzika un simfoniski opusi. Viņas stīgu kvartets Trans(S) atzīts par vislabāko 392 kompozīciju konkurencē instrumentālās mūzikas kategorijā desmitajā Starptautiskajā kompozīciju konkursā Itālijā.

Kopā ar bērnu dziesmu, dzejoļu un rotaļu autori, J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas pasniedzēju, profesori Gintu Pētersoni dalībniekiem bija iespēja atklāt mūzikas nianses kustībās un apgūt radošus vingrinājumus un metodiskos materiālus, lai audzēkņiem mācītu ritmiku. Ginta Pētersone regulāri piedalās starptautiskajās zinātniskajās konferencēs un kongresos par ritmikas un pedagoģijas jautājumiem gan kā klausītāja, gan vadot darbseminārus un prezentējot referātus.

Savukārt noslēdzošajā lekcijā kopā ar komponisti un mūzikas teorētisko mācību priekšmetu pedagoģi Marinu Gribinčiku dalībnieki runāja par improvizāciju kā mūzikas teorijas apguves sastāvdaļu, par Solfedžo praktisko apguvi profesionālās ievirzes pamatizglītības posmā, kā arī piedalījās praktiskā nodarbībā “Par ko nestāsta mūzikas skolās”. Strādājot ar bērniem, M. Gribinčika izstrādājusi savu improvizācijā balstītu solfedžo metodiku un radošu pieeju teorijas uzdevumiem – no komponista skatupunkta.

Kā pastāstīja MIKC LMMV J. Ivanova Rēzeknes mūzikas skolas izglītības metodiķe Ilze Unzule, šajā mācību gadā skolā gaidāmas arī citas saturīgas meistarklases pie savas jomas lietpratējiem: “Nākamā būs jau 27. oktobrī, kad profesors Arkādijs Gotesmans (Arkadijus Gotesmanas) no Lietuvas vadīs meistardarbnīcu “Sitaminstrumentu spēles tehnika un paņēmieni – bungas un perkusijas. Mūsdienu ritma mūzika”.” Jāpiebilst, ka dienu iepriekš, 26. oktobrī, Mākslas namā (18. novembra ielā 26, Rēzeknē) būs viņa solo koncerts “Mūzika neeksistējošam baletam”. Koncerta sākums pl. 19.00. Ieeja brīva. Laipni aicinām!

Madara Bērtiņa,
MIKC LMMV sabiedrisko attiecību speciāliste